Sumy One
Короткі інформативні новини міста Суми та Сумщини

ГРОМАДСЬКІСТЬ НЕ ВІРИТЬ У ЗВИНУВАЧЕННЯ

Силовики прозвітували про затримання кропивницького депутата, який служить в ЗСУ. Що відомо?

9 серпня, СБУ повідомила про затримання у Кропивницькому депутата, який нібито (за твердженням силовиків) вибивав «неіснуючий борг» у місцевого підприємця. Йдеться про депутата Кропивницької міськради Дмитра Терзова. В прес-релізі фігурує сума 92 тисячі доларів, а затриманого позиціонують як «очільника угрупування рекетирів». Низка поінформованих співрозмовників пульS озвучили дещо іншу версію цієї справи. Вона в перший же день набула розголосу серед містян: люди сподіваються на чесне правосуддя, адже в переважній більшості знають Дмитра Терзова як мецената і патріота, відомого своєю системною підтримкою Збройних Сил України, Православної Церкви України, різних громадських ініціатив і благодійних проєктів. З початку повномасштабної агресії росії став на захист країни.

Офіційна версія від правоохоронців

Дмитру Терзову повідомили про підозру за 4 статтею 189 Кримінального кодексу України (вимагання, вчинене організованою групою в умовах воєнного стану).

«Під його керівництвом кримінальники «вибивали» 92 тис. дол. США з місцевого підприємця, з яким депутат має спільний бізнес. Цю суму потерпілий мав передати зловмисникам як сплату неіснуючого боргу перед ватажком злочинної групи. Співробітники СБУ затримали депутата в обласному центрі під час передачі йому другої частини «данини», – йдеться, зокрема, в публікації СБУ.

Пишуть також про «банду кримінальників, які спеціалізувалися на рекеті» і те, що підозрюваним загрожує до 12 років за ґратами з конфіскацією майна.

Інша версія

Згідно версії, котру в коментарі пульS озвучили одразу кілька незалежних один від одного джерел, насправді мав місце не «рекет», а, ймовірно, нечесні взаємовідносини між боржником – валютником на прізвище Чорний (якого в прес-релізі називають партнером по бізнесу) та позичальником – Дмитром Терзовим.

Останній нібито надав значну суму в іноземній валюті своєму знайомому, котрий не поспішав повертати зазначені кошти. У зв’язку з цим виник конфлікт, який зрештою вилився у написану в правоохоронні органи заяву про «вибивання неіснуючого боргу».

Чи був він дійсно «неіснуючим», має з’ясувати слідство.

Тим не менш, днями у Кропивницькому співробітники СБУ затримали Дмитра Терзова й доправили його до Печерського суду, а ЗМІ розтиражували гучну новину про «депутата-рекетира», спираючись на прес-реліз силовиків, зміст якого в цілому викликав більше питань, аніж відповідей. Наприклад, працівники СБУ стверджують, що затриманий мав спільний бізнес із нібито постраждалим підприємцем-валютником, хоча відомо – основною сферою діяльності Дмитра Терзова є аграрна сфера. За роз’ясненнями з цього та інших питань ми звернулися до адвоката підозрюваного.

«Жодної судово-медичної експертизи не проведено,
як і не перевірено існування боргу» – захисник

Адвокат Дмитра Терзова, керуючий партнер адвокатського обʼєднання «Дефенсорес» Олександр Бабіков зазначає наступне:

«Ця справа – яскравий приклад, як, використовуючи правоохоронців, людина може не повертати борги. Наявність завʼязків була вирішальною. Мовою фактів: мешканець Кропивницького, який залучив кошти Дмитра Терзова для функціонування обмінного пункту, вилучав їх з обігу, пускаючи на власні проєкти, допоки не утворився значний борг, який віддавати бажання не було. Далі – звернення до СБУ у Кіровоградській області, яка такими побутовими питаннями зазвичай не займається. Протягом кількох днів заяву вже було передано до Офісу Генерального прокурора та розпочато розслідування. Той, хто стикався з проблемою подачі заяви до правоохоронних органів, розуміє, про що говорить така швидкість. Далі –  зустрічі з провокативними розмовами про небажання заплатити борг, їх запис, потім обшук і затримання».

За словами адвоката, «потерпілий» має цікаву біографію:

«Відомо, що він роками переховувався від повернення боргів. Має цікаве минуле, в якому мали місце і події з вивезенням людини в ліс із заподіянням тілесних ушкоджень, і кримінальні провадження за фактом заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, і хуліганство з використанням зброї, і незаконне перевезення зброї… Але інтерес цієї особи вирішили захищати правоохоронці».

Крім того, адвокат каже: боржник, який з його ж слів зазнавав насильства, жодного разу не звертався для зняття побоїв.

«У судовому засіданні від прокурора так і не змогли почути, чому обвинувачення у заподіянні тілесних ушкоджень грунтується лише на показах особи, і жодної судово-медичної експертизи не проведено? Чому не перевірили слова Дмитра Терзова про існування боргу та факти заволодіння його майном, про чисельні борги «потерпілого» перед мешканцями міста? Ми переконані, що Дмитро витримає цей іспит, а поки готуємо апеляцію на судове рішення», – зазначає Олександр Бабіков.

«Дмитро побував у найгарячіших точках»

Дружина Дмитра – Тетяна Терзова – переконана, що оголошені чоловіку підозри не мають нічого спільного з реальністю.

«Дмитро завжди переймався проблемами громади, 3СУ та простих громадян. Завжди допомагав усім, хто звертався до нього. Не шкодував свого часу на зміцнення ЗСУ, сам керував групами, які евакуйовували розбиту під час боїв техніку та ремонтував її. Побував у найгарячіших місцях: Авдіївці, Марянці. Впевнена, що це непорозуміння, в якому розберуться і поставлять крапку».

Реакція громадськості

Тим часом у кропивницькому сегменті facebook стартував своєрідний флешмоб на підтримку Дмитра Терзова. Колеги, військові, лідери громадських організацій і звичайні жителі міста публічно висловлюють свою підтримку Терзову й сподіваються на неупереджене слідство.

«З 2014 року Дмитро Терзов завжди поряд із волонтерами і нашим військом, під час біди від буревію – теж поряд: 24/7; з початку повномасштабки – в ЗСУ! А боржники – то гнилі люди, і ці дописи – тому доказ! Якщо треба буде підтримка – гукайте!» – пише відома волонтерка Інна Колпак.

_

«Затримання гучне на місцевому рівні, але вже із самого повідомлення про нього випливають моменти, які потребують пояснень. Якими це кримінальниками він керував? Це натяк на ще одну “статтю”? Борг просто вигадали? Якщо є розписка чи договір позики, то ніякого вимагання і бути не може. Максимум примус до виконання цивільного зобов’язання. Якщо ж навіть розписки немає, то потрібно бути уважнішим в своїх справах! Ну а професійний досвід мені підказує: чим менше доказів і фактажу в справі, тим більше шоу влаштовують правоохоронці» – зазначає Геннадій Нікішов, відомий у Кропивницькому юрист, який наразі проходить службу в ЗСУ.

_

«Думаю, активна громадськість якось має відреагувати на цю ситуацію не тільки коментарями. Це ненормально, коли СБУ працює заради гучних заголовків і показників, коли зливає фото в сумнівні телеграм-канали з незаблюреним обличчям ще до того, як вони з’явилися на офіційних ресурсах Служби безпеки. Попахує не просто бажанням відзвітувати чи хайпонути, а цілеспрямованою дискредитацією. Там хтось трохи має уявлення, що Захід під час війни особливо пильно стежить за дотриманням прав людини в нашій країні і діяльністю правоохоронної системи? В цій справі виглядають сумнівно і сума 92 тисячі (чого б не 100, а рівно 92, рекетирить, так рекетирить), і заявник, і те, що “компаньйон” раптом вирішив от саме зараз “вимагати типу неіснуючий борг”. За кого ви маєте суспільство? В суді буде видно, що все шите білими нитками», – переконана шеф-редактор видання «Без купюр» Наталя Кривошей.

_

«Дмитра знаю виключно як порядну людину, проактивного депутата і великого патріота. Як член комітету з питань правоохоронної діяльності, в рамках повноважень, буду розбиратись у цій справі», – пише народний депутат України Олександр Дануца.

І це лише коротка вибірка із сотні подібних коментарів.

Поки ця публікація готувалася, стало відомо про обрання Печерським судом запобіжного заходу Дмитру Терзову у вигляді тримання під вартою без права внесення застави на 60 діб. Адвокати готують апеляцію.

Застереження: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Повідомляє https://pulse.kr.ua/